Od początku pełnoskalowej, rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Grupa Metinvest powierzyła łącznie 8 mld hrywien (blisko 800 mln zł) na pomoc dla kraju i jego obywateli. Połowa tej kwoty (4,4, mld hrywien, tj. blisko 440 mln zł) przeznaczono na rzecz sił obronnych w ramach inicjatywy obronnej „Stalowy Front” Rinata Achmetowa.
Działalność mimo inwazji. Kopalnia w Pokrowsku nadal czynna
Rok do roku zakłady wydobywcze i przetwórcze Grupy zdołały zwiększyć wolumeny produkcji. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. zakłady wydobywcze i przetwórcze Metinvest osiągnęły 52 proc. przedwojennego wykorzystania mocy produkcyjnych, w porównaniu z 32 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku. Podobnie huty zwiększyły wykorzystanie mocy produkcyjnych do 75 proc. poziomu sprzed wojny. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zakłady produkcyjne Metinvest w Ukrainie działają pod ciągłym zagrożeniem ostrzału wroga. Aktywa Grupy w Mariupolu i Awdijiwce zostały dotknięte działaniami wojennymi, a miasta wciąż są okupowane. Pozostałe przedsiębiorstwa Grupy nadal funkcjonują na różnych poziomach wykorzystania mocy produkcyjnych, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, dostępności siły roboczej, dostaw energii, a także czynników logistycznych i ekonomicznych.
Pomimo zbliżania się rosyjskich wojsk do linii frontu w Pokrowsku, gdzie trwają intensywne walki, spółka Pokrovske Coal kontynuuje działalność i dostarcza węgiel koksujący do zakładów Grupy. Uruchomienie dodatkowej ściany wydobywczej poprawiło wydajność i jakość węgla, umożliwiając stopniowy wzrost produkcji koncentratu węglowego. Metinvest uważnie monitoruje sytuację w zakresie bezpieczeństwa i podejmuje wszelkie możliwe kroki w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka. Aby wesprzeć rodziny górników, Grupa organizuje ewakuacje i zakwaterowanie w bezpieczniejszych regionach.
Metinvest istotnie przyczynił się do wsparcia gospodarki Ukrainy oraz regionów kraju na pierwszej linii frontu. Łącznie, od sierpnia 2022 r. do września 2024 r. cała Grupa, uwzględniając spółki stowarzyszone i joint ventures, zapłaciła 50,3 mld hrywien (ponad 5 mld zł) podatków na rzecz ukraińskiego budżetu.
Stal od Metinvest w użyciu do walki z wrogiem
W ramach inicjatywy Steel Front Rinata Achmetowa Grupa przeznaczyła ponad 4,4 mld hrywien (blisko 440 mln zł) na siły obronne Ukrainy. Metinvest jest jednym z największych darczyńców dla sił obronnych wśród prywatnych firm, który systematycznie dostarcza sprzęt na linię frontu. Łącznie od początku pełnoskalowej wojny Grupa wyprodukowała i dostarczyła ukraińskim siłom zbrojnym blisko 246 stalowych ekranów chroniących pojazdy opancerzone przed dronami FPV, 61 tzw. wyłapywaczy lancetów (ang. lancet catchers) chroniącymi przed atakami dronów, 63 osłony dla pojazdów na pierwszej linii frontu i 23 trały przeciwminowe.
Stal Grupy została wykorzystana do produkcji podziemnych mobilnych schronów, a także produkcji płyt pancernych do kamizelek kuloodpornych, jeży przeciwpancernych, minibastionów i mobilnych pojazdów typu buggy używanych przez wojsko. Ukraińscy żołnierze otrzymali już, między innymi, 5,5 tys. dronów zwiadowczych, 2 tys. kamer termowizyjnych, pół tys. pojazdów, w tym karetki pogotowia oraz 1,5 miliona litrów paliwa do ich tankowania.
Jesienią tego roku zbudowano również pierwszy na Ukrainie podziemny szpital. Jest on wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny i może leczyć ponad 100 pacjentów dziennie. Koszt projektu przekroczył 20 mln hrywien (ponad 1,9 mln zł).
Konsekwentne wsparcie i pomoc dla pracowników
Od początku wojny do wojska zmobilizowanych zostało około 9 tys. pracowników Metinvest, w tym pracowników spółek joint venture, co stanowi jedną z największych mobilizacji wśród ukraińskich firm. Niektórzy weterani już wrócili z frontu i ponownie rozpoczęli pracę w Grupie. Aby wesprzeć ich w adaptacji zawodowej, Metinvest wdraża kompleksowy ekosystem reintegracji weteranów. Ich program wsparcia „Hero's Path: Ekosystem Metinvest na rzecz integracji weteranów” został uznany przez niezależnych ekspertów za jeden z najlepszych w Ukrainie, a Grupa znalazła się w pierwszej ósemce finalistów konkursu Reuters Sustainability Awards 2024 w kategorii Różnorodność, Równość i Integracja.
Metinvest wspiera również równość płci i adaptację zawodową kobiet, które stanowią obecnie prawie 30 proc. siły roboczej w ukraińskich przedsiębiorstwach. Stopniowo uczą się one wykonywania zawodów, które tradycyjnie były postrzegane jako męskie. Kopalnia Metinvest w Pokrowsku utworzyła pierwszy całkowicie kobiecy zespół obsługujący złożone maszyny.
- Metinvest skupił swoje działania na wsparciu ukraińskiego wojska, ludności cywilnej oraz pracowników, jednocześnie dbając o stabilność gospodarki. Przetrwaliśmy te 1000 dni wojny dzięki zaangażowaniu każdego członka naszych kadr. Udało nam się nie tylko utrzymać działalność całej Grupy, ale również stać się niezawodnym filarem wsparcia dla kraju. Dziś nasze cele i działania pozostają niezachwiane: zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie zwycięstwo i jej odbudowę po wojnie – podkreślił Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Grupy Metinvest.
Metinvest aktywnie planuje również przyszłość Ukrainy po zakończeniu wojny. Grupa już przedstawiła koncepcję „Steel Dream”, która dotyczy odbudowy mieszkalnictwa i infrastruktury społecznej.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/1000-dni-wojny-grupa-metinvest-przeznaczyla-blisko-800-mln-zl-na-wsparcie-ukrainy